‪Google+‬‏ ‪Google+‬‏
כמה מילים על הנושאים החשובים באמת.
לפניות, שאלות, בקשות וסתם להגיד שלום - אשמח אם תיצרו איתי קשר בכתובת israelmakeupblog@gmail.com

4.9.2011

היפים והמפורסמים

יום ראשון הגיע ואיתו פינתנו הקבועה. ישבתי וחשבתי היום על מי התחשק לי לכתוב הפעם ואחרי שהסתובבתי באתרי תמונות וחיפשתי השראה, הגעתי למסקנה שאף אחת מהסלבס כרגע לא "עושה לי את זה". כיוון שבכל זאת מדובר ביום ראשון ואני לא רוצה להזניח את הפינה,חשבתי לי לאיזה כיוון לקחת את הפוסט. עלה בי הרעיון שאם כבר איפור מפורסמות, אז אני חייבת להקדיש פינה גם לכוכבות העבר - אלה שמהוות השראות לאיפור עד ימינו אנו ושימשו את הבסיס המייסד לתעשיית היופי והזוהר. 
לכן הפוסט הזה הולך להיות פוסט של מסע אל העבר - מסע אל שנות ה-30, ה-50 וה-60. כולן נשים מופרסמות מאד ויפות מאד ולכולן סגנון ייחודי שאפיין אותן באותה תקופה. 
קצת רקע לצעירות שבינינו - באותם ימים כוכבות הוליווד נשלטו באופן אבסולוטי על ידי האולפנים בהם היו חתומות (בניגוד לשיטה הרווחת היום של "סוכניות שחקנים"). האימג' אשר בחר האולפן להדביק לכוכבת - הוא האימג' שבו היא הייתה חייבת להופיע לכל מקום, כולל מחוץ לשעות העבודה על הסט. השליטה של האולפנים בכוכבות הייתה כ"כ מוחלטת עד שהם אפילו כפו עליהן מערכות יחסים "פקטיביות" עם שחקנים לצורכי יחסי ציבור וקידום סרטים (ויש שיאמרו שהשיטה הזאת לא לגמרי נכחדה גם בימינו..). 
לכן לא פלא שכשמסתכלים אחורה רואים שלכל כוכבת היה סטייל משלה בו היא דבקה במשך שנים ארוכות (לפחות אלה שזכו לחיות שנים ארוכות..). האימג' נבנה על ידי טובי המומחים באולפנים והסתמך על הנתונים הטבעיים של כל כוכבת, והוצג לעולם כשהוא מלוטש ומושלם. פוטושופ לא היה קיים באותה תקופה, וניתוחים פלסטיים היו מאד נדירים ומסוכנים, כך שהיופי היה חייב להיות כמעט תמיד טבעי לגמרי וכל ליטוש של תמונה היה נעשה באופן ידני ובשיטות מיושנות. 
מקור
נתחיל עם מי שהיא לדעתי המלכה האם של כוכבות העבר - אליזבת טיילור האלמותית אשר נפרדה מעולמנו אך לפני זמן קצר. לאליזבת היו פנים שנולדו להיות על מסכי קולנוע - העיניים הכחולות (ויש שיאמרו סגולות), השיער והגבות השחורים והמלאים והאופי של דיווה אמיתית - החל משמונת הבעלים ועד אוסף התכשיטים העצום שלה. 
אליזבת נולדה עם "פגם" יוצא דופן - לא רק שהיא זכתה לצבע עיניים יפהפה, אלא גם לשתי שורות של ריסים (קראתן נכון). הריסים שלה פשוט צמחו בשתי שורות, האחת מעל לשניה. מי צריך ריסים מלאכותיים כשיש "פגמים" כאלה?
אצל אליזבת האיפור התמקד הרבה פעמים בעיניים ובשפתיים כשהגבות תמיד מלאות ומודגשות ומעניקות מסגרת לפנים. השפתון בתמונה הזאת יפה במיוחד - אדום קורלי בהיר שהיה אופנתי מאד באותה תקופה.
מקור
כאן אנחנו פוגשים את וויוויאן לאיי, שמפורסמת במיוחד לאור תפקידה כסקרלט או'הרה בסרט "חלף עם הרוח". שימו לב שמדובר בתמונה שככל הנראה צולמה בשחור לבן ואח"כ עבדו עליה באופן ידני להוסיף צבע, כך שכל האיפור נראה הרבה יותר מודגש ו"צבוע" משהוא כנראה נראה במציאות. וויוויאן לאיי הייתה פעילה במיוחד במהלך שנות ה-30 וה-40, שאז האופנה השלטת בין כוכבות הוליווד הייתה עצמות לחיים מאד מפוסלות ומודגשות - כפי שניתן לראות גם בתמונה. משחקי ההצללות וההדגשים ניכרים גם באיפור העיניים (שימו לב לאייליינר המשוך כלפי חוץ) וכמובן בשפתון האדום הכהה שמהווה נקודת פוקוס בפנים ואף אשה לא הייתה מעיזה לצאת מהבית בלעדיו באותן שנים.
הסוד של וויוויאן לעור מושלם היה שימוש בשירותיה של מאדם לובאטי - אשה שהייתה מייצרת באופן ידני שמנים וקרמים לשימוש על העור ושירתה חוץ מכוכבות קולנוע גם את מיטב בנות המלוכה האירופאית באותן שנים.

מקור
הבאה בתור היא אהובת הלבבות אודרי הפבורן. לאודרי היה לוק "שדוני" יוצא דופן - קטנה ועדינה עם פנים שמזכירות לי אלפית מסרטי פנזטיה. העיניים המעט מלוכסנות, הפה הרחב - זה היה לוק שונה מהרגיל באותה תקופה וייחד אותה מבין הכוכבות האחרות. גם אצל הפבורן היה מיקוד באזור הגבות, אולם בניגוד לאלה של טיילור שהיו מקושתות למופת, אלה של הפבורן היו ישרות ונוטות בזווית כלפי מעלה. שימו לב לאיפור עיניים בתמונה - מה שנראה כמו עפרון שחור על העפעף, מטושטש כלפי הזוויות הפנימיות של העין והולך ודוהה כקו תיחום תחתון. להפבורן היו פנים רחבות ולפיכך גם עיניים מרוחקות, ותיחום כהה בזוויות הפנימיות היא שיטה ידועה לקירוב עיניים מרוחקות. נאמר עליה שעל מנת להגיע למראה של ריסים מופרדים באופן מקסימלי, הייתה אחרי מריחת מסקרה יושבת ומפרידה ביניהם אחד אחד באמצעות השפיץ של סיכת בטחון.
מקור
כוכבת נוספת של אותה תקופה שהפכה ברבות הימים גם לנסיכה אמיתית - היא גרייס קלי אשר כשמה כן היא - אשה עם המון "גרייס" - מראה מוקפד מאד, מלוטש ונעים לעין. אצל גרייס לא היה שום דבר בולט מידי אלא היה לה יופי רגוע שהקרין קלאסיות על זמנית. גם באיפור גרייס אהבה את המראה הטבעי והפחות דרמטי מחברותיה למסכים. שימו לב שאם עד עכשיו התרגלנו לראות גימור מאט בתמונות של הכוכבות, כאן גרייס קורנת ממש, גם בעור הפנים שניראות בגימור מאד מבריק ולא פודרתי כמו שהיה מקובל באותה תקופה.

מקור
כמובן שאי אפשר לעשות פינת כוכבות עבר מבלי להתייחס לסמל ולמותג שהייתה מרלין מונרו. מי שהתחילה כנורמה ג'ין חסרת ייחודיות, הפכה למרלין מונרו הזוהרת שמיליוני נשים רואות בה מודל לחיקוי עד ימינו אנו. מרלין השרישה את הסטייל של השיער הבלונדיני המעוגל בקפידה, נקודת החן האלמותית והמראה של עיניים טיפה מעושנות שיוצרות מבט סקסי ומפתה. הדגש הוא על טיפה מעושנות - כמו בתמונה. יש הצללה מאד מדוייקת של גלגל העין שמדגיש את מבנה העין ומושך אותה כלפי מעלה. גם הריסים (המלאכותיים סביר להניח) שנמשכו לקצוות ומעניקים עוד קצת מראה חתולי ומסגרת לעין. את התמונה הזאת בחרתי דווקא בגלל השפתון האפרסקי הבהיר והמעלף שנלבש בתיאום לבגד - אופנה מאד רווחת באותם ימים!
נאמר על מרלין שעל מנת לקבל גימור זוהר לפנים היא נהגה למרוח מתחת לבסיס שכבת ווזלין או קרם הורמונים(!) ומעליו מייקאפ/פודרה. כמו כן, בימים שהיא לא שמה איפור בכלל, הייתה מורחת את הפנים בשמן זית.
מקור
אם עד עכשיו עסקנו בכוכבות הוליוודיות קלאסיות (למרות שבמקור וויוויאן ליי הייתה ביריטית ואודרי הפבורן בלגית..), כעת נעבור לצד השני במפה - לכוכבות תעשיית הסרטים האירופאית. אחת המפורסמות שביניהן היא כמובן סופייה לורן - האיטלקיה העסיסית והגדולה מהחיים. איפור עיניים אצלה תמיד היה מאד מודגש, ובחרתי את התמונה הזאת דווקא, למרות שהיא בשחור לבן, בגלל האייליינר המשורטט באופן כמעט גרפי - שימו לב שהקו החיצוני לא מתחבר לזוית החצונית של העין, אלא "עוקף" אותה. אנחנו נפגשים כאן לראשונה בשפתון ניוד (בניגוד לאדום/קורל שהיה חביב על כוכבות הוליווד). גם סופיה, בדומה למרלין מונרו, האמינה בסגולות של שמן זית ונהגה למרוח אותו הן על הפנים, הן לכלול אותו באוכל (האיטלקי, אלא מה!) וגם להוסיף אותו למים באמבטיה.
מקור
ואחרונה חביבה היא נציגה צרפתייה - בריג'יט ברדו. התקדמנו כבר לעבר שנות ה-60 הפרועות ובריג'יט היוותה מודל מהלך לסטייל של אותה תקופה - שיער מאריך ומלא, עיניים מודגשות במראה המעושן והחתולי הכבד (בניגוד למראה העדין של מרלין מונרו לדוגמה) וגישה כללית של שחרור האשה וסקסיות מתפרצת. השפתיים כבר לא משורטטות ביד אמן, אלא מוענק להן מראה "עקוץ" ונפוח שמדגיש עוד יותר את הלוק היותר מיני שהתחיל להכנס לאופנה באותה תקופה.

עד כאן פינתנו המעט שונה הפעם. אני מקווה שניהנתן מהמבט הנוסטלגי ומהאנקדוטות ההיסטוריות הקטנות שכללתי כאן. אמנם יצא פוסט ארוך מהרגיל, אבל אני אישית תמיד ניהנת לקרוא על יפייפיות עבר ושיטות היופי והטיפוח שלהן ואני מקווה שגם אתן!
ספרו לי אם תרצו שאמשיך להכניס מידי פעם לפינה הזאת גם איפור וינטג' של כוכבות עבר אחרות.
שיהיה שבוע מצויין לכולנו! :-)16 תגובות:

 1. מאוד אהבתי את הפינה וכוכבות ששמת. תמשיכי!

  השבמחק
 2. תודה! כיף לשמוע שאהבת :-)

  השבמחק
 3. נהדר! :)
  כוכבות עבר זה דווקא מאוד מעניין כי פחות נתקלים בהן באופן יומיומי, בניגוד לכוכבות הנוכחיות שמופיעות בכל חור.

  השבמחק
 4. פוסט מעולה!
  הכי יפה בעיניי היא סופיה לורן

  השבמחק
 5. בדיוק, מסכימה איתך. בגלל זה היה לי כ"כ כיף לכתוב את הפוסט הזה - זה היה נורא מרענן!

  השבמחק
 6. אהבתי! אין ספק יפיפיות אחת אחת!
  אני חושבת שלכמה וכמה כוכבניות היום כדאי ללמוד קצת מהקלאסיות של הגברות האלה.
  זה לא שיש לי בעיה עם מראים רעננים ומחדשים, אבל כשמסתכלים על הכוכבניות שמגיעות לכל מיני אירועי שטיח אדום, חלקן כל כך מנסות לשדר גימיק שהן שוכחות שהן עומדות שם עם השם שלהן מעל הראש, ולא שם הגימיק..

  השבמחק
 7. שמחה לשמוע שאתן נהנות מהפוסט הזה, כי זה אומר שיהיה ביקוש לעוד כאלה בעתיד ואני מאד נהנתי לכתוב אותו :-)
  סופיה תמיד הרשימה אותי בתור אישה גדולה מהחיים - גם הפנים שלה מאד "חזקות" ומבטאות המון. איטלקיה אמיתית!

  השבמחק
 8. מהממות הא? אני לא יכולה שלא לחשוב שהיום יש מעט מאד כוכבות קולנוע שמשתוות לאלה של העבר מבחינת יופי ונוכחות. כמוך אני חושבת שהן הרבה פעמים נופלות קורבן לטרנדים מתחלפים שלא תמיד עושים איתן חסד. מה גם שחוסר הנכונות שלהן להזדקן באופן טבעי גם כן הורסת הרבה מהאמינות שלהן כשחקניות.

  השבמחק
 9. לחלוטין!!
  אפשר להזדקן בחן, אבל די קשה לעשות את זה כשלא מקפידים על אורח חיים בריא...

  השבמחק
 10. פוסט נפלא!!! כולן יפהפיות, אחת אחת!!! מתה על היופי הקלאסי של פעם, אין דברים כאלה היום (או כמעט ואין...) אפרופו ניתוחים פלסטיים, מאמא שלי הבנתי (לא יודעת עד כמה זה נכון...) שסופיה לורן עברה ניתוחים פלסטיים כבר בשנות ה-60...אמא שלי היא מעריצה גדולה של סופיה עד היום. כן ירבו פוסטים כאלה (אף פעם לא יודעת אם לרשום כאלה או כאלו...הצד הדקדוקי שלי לוקה קצת בחסר לצערי...עברית שפה קשה :-) למרות שנולדתי בארץ)

  השבמחק
 11. לקראת שנות השישים ניתוחים פלסטיים כבר התחילו להיות פחות נדירים ומסוכנים כך שלא מפתיע אותי שסופיה עשתה משהו. על מרלין מונרו נאמר שעשתה ניתוח אף וסנטר כבר אי שם בשנות ה-40 אבל זה מעולם לא הוכח... גם על הרבה כוכבות אחרות יש שמועות כאלה. נראה לי כל עוד היו כוכבות קולנוע היה את המושג הזה "ניתוחים פלסטיים"....

  השבמחק
 12. פוסט מעולה. נהניתי מכל מילה.
  כ"כ אוהבת את המראה של כוכבות העבר!
  ולמדתי הרבה דברים שלא ידעתי... :)
  נהדר!

  השבמחק
 13. כיף לשמוע שנהנת! אני גם מאד נהנתי לקרוא על כל הטיפים והטריקים של כוכבות העבר וחשבתי שיהיה נחמד לחלוק את זה אתכן כאן :-)

  השבמחק
 14. כן, על מרלין מונרו אכן נאמר שעשתה מס' ניתוחים פלסטיים ולדעתי זה נכון. רואים את השינוי בפניה בתמונות מגיל צעיר יותר...דרך אגב בנוגע לסופיה לורן שהקו החיצוני של האיילנר לא מתחבר לזוית החיצונית של העין, אלא "עוקף" אותו- יש לכך סיבה: העיניים של סופיה גם כך מאוד מלוכסנות ואם היא היתה מתאפרת "לפי הכללים" (ואני ממש לא בעד כללים מוחלטים באיפור...) הן היו מלוכסנות בצורה מגוחכת לכן "העיקוף" הזה בכדי ליצור איזון במראה העיניים. מדהימה סופיה, אחת הנשים היפות והעסיסות (תרתי משמע:-) ) בקולנוע של פעם.

  השבמחק
 15. איזה הסבר מעניין ומפורט! תודה על השיתוף :-)

  השבמחק
 16. בכייף, אני שמחה תמיד לשתף! לילה טוב "ישראלה" :-) נמאס לי לקרוא לך שקר, זה לא נשמע טוב ;-)

  השבמחק