‪Google+‬‏ ‪Google+‬‏
כמה מילים על הנושאים החשובים באמת.
לפניות, שאלות, בקשות וסתם להגיד שלום - אשמח אם תיצרו איתי קשר בכתובת israelmakeupblog@gmail.com

24.2.2013

בלוגריות שצוחקות על עצמן נהנות יותר

צחוק וחיוכים אולי גורמים לקמטים, אבל בסופו של יום בלוגרית שלא יודעת לצחוק על עצמה ולקחת את עצמה קצת פחות ברצינות - סופה שתטבע בים של צלליות ואומללות. 
אז הגיע הזמן לשחרר קצת את כובד הראש של הבלוג, להסתכל על עצמי במראה ולהעביר קצת ביקורת ספק משועשעת ספק רצינית. זהירות, הקריאה על אחריות חוש ההומור שלכן בלבד!


סוואטצ'ים - קללה שרודפת כל בלוגרית. המרדף התמידי אחר תאורה טובה, המצלמה בפוקוס הכי גבוה ופיסת העור המושלמת והחלקה ביותר לצילום הם דברים שמטרידים כל מסוויטצ'ה שמכבדת את עצמה. התמונה יצאה מטושטשת? קטסטרופה. המרקם המדוייק של הצללית לא מתבטא בצילום? אסון בקנה מידה לאומי. הגוון מתעוות ולא נכון למציאות? מפלס העצבים עולה. שלא לדבר על הררי המגבונים שמלווים כל פרוייקט צילום סוואטצ'ים ותאונות מצערות של כוויות, עקיצות או שריטות בדיוק באיזור ההסווטצ'ה הרגיל. קשים כ"כ חייה של הבלוגרית!

פוסטים ראשונים - לכולנו יש את הפוסטים הראשונים בבלוג שהיינו שמחות אם היו מתאיידים. כל מי שאין לה רקע בצילומי תקריב ו/או גרפיקה ו/או כתיבה חוותה את הצמיחה של הבלוג על בשרה. תמונות מטושטשות וחשוכות וטקסטים מפותלים וארוכים, כולם הם חטאיה של הבלוגרית המתחילה.

FOTD - או בתרגום חופשי תמונת "היי-התאפרתי-תראו-איך-יצא-ותעשו-לייק".קונספט תמונת איפור היום הוא תירוץ מצויין להעלות תמונות פנים שיש לנו שליטה מוחלטת עליהן. הן תמיד יצולמו מהזווית המחמיאה ביותר ולחלקנו אפילו יש צד מועדף של הפנים (מכחישה כל קשר). האיפור כמעט תמיד יהיה זהה (כמה כבר אפשר להתפרע באיפור למשרד?), אבל העיקר להראות נוכחות ואת העיניים היפות שלנו. שלא לדבר בכלל על תמונות אינסטגראם מפולטרות עד זרא ושאינן מייצגות כלום. כן, זה מוחצן להחריד, אבל זו גם דרך נחמדה לשמור על "קשר עין" עם העוקבות ומבחינתי זו הנקמה המושלמת בכל מי שאי פעם צילם תמונות לא מחמיאות שלי ולא מחק אותן לאלתר, או הוסיף חטא על פשע ופרסם ברשתות חברתיות. בפרופיל שלי - רק תמונות מושלמות!

טיזרים - חטאן של כל הבלוגריות, שנאתן של העוקבות. "מחר, פוסט חדש!" וואלה?? תפרסמי ותשתקי, נודניקית. אבל לנו הבלוגריות לא מספיק הקידום של הפוסט ביום-יומיים אחרי פרסומו. אנחנו חייבות להטריד את מנוחתן של הקוראות גם טרם לחצנו על "פרסם", כדי שייבנו ציפיות להגיגינו על מסקרה. זה חיוני!

בלוגריות השקה - יש בלוגריות שיושבות על סקירה של מוצרים שבועות ואפילו חודשים, כדי להיות בטוחות במאה אחוזים בהמלצות או בהשמצות שיפורסמו בבלוג. לעומתן, יש בלוגריות שעיקר התעסוקה שלהן היא ביקור בהשקות. גם אם את מורה בפנסיה, אם יושק ליין של מוצרי טיפוח לתינוקות - היא תהייה שם. מה שמוביל אותי לנקודה הבאה.

השקות - תנו לי לגלות לכן סוד, להשקות אין שום ערך תוכני. אלה אירועי ליטוף אגו טהורים, הן של הצד המשיק שרוצה להציג לראווה את המוצרים החדשים, והן לצד המוזמן שמרגיש מוערך, נחשק ואשת העולם הגדול והקאווה. מודה ומתוודה, השקות יכולות להיות אירועים חברתיים נחמדים מאד, אבל יותר מידי מהן ואת מתחילה להרגיש את הצרבת מהתותים והחשיבות העצמית של המשתתפות. גם הקוראות ינטשו בלוג שסוקר רק השקות, כי גם תמונות מפולטרות של מאקרונים נמאסות בשלב מסויים. ובכלל, כדי לקנות איפור צריך להכניס משכורת לחשבון הבנק ואין זמן להשקות!

מנטוריות - בלוגריות וותיקות שכל בלוגרית מתחילה נושאת אליהן עיניים. הן יכולות להיות ישראליות, או חו"ליות (מי לא רוצה להיות טמפטליה?), אבל כולנו מוצאות במי לנעוץ את השאיפות שלנו לבלוג הצעיר. בסופו של דבר מבינים שהסגנון שלך אחר, הכיוון שאת רוצה לקחת את הבלוג שלך שונה לחלוטין ולפעמים המנטורית מתגלה בסופו של דבר כבלוגרית בינונית שמייצרת חומרים "על אוטומט" ותוך כדי עייפות החומר. לפעמים, השאיפה הטובה ביותר היא פשוט להיות את בעצמך.

אוכל - בלוגרית איפור הופכת אוטומטית לגורו אוכל. מרוב הרגל של צילום אובייקטים בצורה המפתה ביותר, כל קערת קורנפלקס הופכת לארוחה שניראת כמו משהו מתוך מטבחו הפרטי של אהרוני. החטאים הגדולים ביותר הם פרסום תמונות של קינוחים או סושי. סושי מעביר אנשים על דעתם! אפילו לובה מהבלוג Fashion Tails הפכה מאנינת "כריות" של תלמה לגורו של אוכל טבעוני. כולן נופלות במלכודת הדבש והשוקולד הזו, ראו הוזהרתן!

שימוש מופרז באייקונים - אין משפט ציני שלא מסתיים עם אייקון מוציא לשון, אין תגובה למחמאה בלי אייקון מחייך. רמיזות מלוות עם אייקון קורץ וקולקציות שאזלו מהמדפים זוכות אוטומטית לאייקון עצוב ואפילו בוכה. אני חייבת להפסיק להפיץ ברשת טקסטים של ילדות בנות 12!

התנשאות - גם אם האף של הבלוגרית לא סולד, הוא עדיין יהיה בשמיים. קולגה שלא זיהתה מיידית גוון צללית של מאק? חובבנות. בלוגרית שמעיזה לחלוק על דעתך לגבי מוצר מסויים? ערעור פומבי של אמינותך. בלוגרית מתחילה אמרה לך שלום בהשקה? מבט מזלזל אוטומטי. גם אני צריכה להעיף לעצמי סטירות מידי פעם כדי לרדת מהעץ, ולפעמים אני אפילו מצליחה להתרסק כמה ענפים כלפי מטה.

פוסטים מושקעים - יש פוסטים רגילים, יש פוסטים חמודים, יש פוסטים מחופפים ויש את הפוסטים המושקעים. בפוסט כזה הבלוגרית תשקיע אין סוף שעות בצילום, עריכת תמונות וכתיבה. הפוסט יכלול תמיד קולאז'ים, יהיה סיכום כלשהו וינסה להציג הכל בצורה הכי מחמיאה וכייפית שאפשר. פוסטים כאלה הם סיוט להרכבה, אבל גאווה גדולה לבלוגרית אחרי פרסומם ואכזבה מרסקת אם הם לא זוכים מיידית לשצף תגובות נלהבות. הפוסטים המושקעים הם ה"בייבי" של הבלוגרית והיא מרגישה רכושנות כלפיהם כמו כל אם לילדיה. אל תפגעו בהם!

תגובות אנונמיות - לפעמים באות יד ביד עם פוסטים מושקעים הנ"ל. תגובות אנונימיות הם ב-99% מהמקרים חדשות רעות עבור הבלוגרית. הן בד"כ יכללו נאצות, השמצות ועלבונות, מידי פעם תחת התירוץ של "ביקורת בונה". כל בלוגרית שרואה תגובה אנונימית יודעת שאו שזו הודעת ספאם של רובוט מציק, או שהלוואי והייתה זו רק הודעת ספאם. 

מלחמת תגובות - נוצרת מהתגובות האנונימיות. הדבר הכי הגיוני יהיה למחוק את התגובה ולשכוח מזה, אבל אף בלוגרית לא יכולה להתאפק מלהשחיז את כשרון הכתיבה שנתן לה האל כדי להכנס באבי-אביה של המגיבה. במקרים קיצונים קוראותיה הוותיקות של הבלוגרית ייחלצו אף הן לעזרתה ויספקו תגובות תומכות ומחממות לב לבלוגרית הנאבקת. מה שמייד יוביל את המגיבה האנונימית בהאשמת הבלוגרית שהיא "משסה" בה את תומכותיה. מלחמת אור בחושך!

בלוגספירה - לכאורה מונח תמים אשר מתאר את עולם הבלוגים והתוכן המתפרסם בו. במציאות, מדובר במילת קללה שמתארת ביצה דביקה וקטלנית שבולעת בלוגריות בעודן חיות ללא הבדלי דת, גזע וגיל. טעית בדרך ושקעת בביצה? ההספדים של קריירת הבלוגינג שלך יכתבו את עצמם בזמן שאת תשקעי בתוך קלחת של קנאה, שנאה, יצרים ורכילות. הבלוגספירה היא מבחינת "שקעת-נשכחת". ככל שתשקעי יותר בביצה של הבלוגריות, כך הקשר עם הקוראות "הרגילות" יפחת וייעלם ובסופו של דבר אף אחד לא יתעניין בך מלבד בלוגריות אחרות שיתחרו ביניהן מי תצליח לרסק אותך ראשונה. ראו הוזהרתן!

תיוגים - אם לא תוייגת בתור תיק "קלואי ביטון", נעליים, שמלת סריג סקסית, מכשיר קסם למריטת גבות ובניית ציפורניים בשילוב אלמנטים של אבני חן, את כנראה לא נמצאת ברשימת החברים הנכונה. מכוני קוסמטיקה, סטודיו לציפורניים, בוטיק ליאורה בכרמיאל וייבואנים פרטיים של צעיפים מאי-ביי הם פושעי התיוגים הסדרתיים שמסתתרים ברשימות של כל בלוגרית בעלת 500+ חברים. הם בונים על החשיפה שלך, ואת בונה על הסיפוק שתקבלי כשתוכלי להעיף אותם לעזאזל מרשימת החברים שלך בפעם הבאה שיתייגו אותך בתמונה לא קשורה.

קוראות וותיקות - לכל בלוגרית יש את קבוצת הקוראות שמלוות אותה מהימים הראשונים של הבלוג. הן מכירות את הבלוגרית היטב, יכולות לדקלם מתוך שינה מה הצלליות והמייקאפים האהובים עליה, מתייעצות איתה בענייני איפור באופן פרטי ומספקות תמיכה שקטה ועקבית בבלוגרית ובתוכן שלה. כל בלוגרית יודעת שברגעים קשים, בזכות קוראות כאלה חוזר החשק להמשיך.

קבוצות בפייסבוק - אלה הן יצרניות נוטיפיקיישנס סדרתיות. אם פתחת את עמוד הבית שלך בפייסבוק וחטפת לפרצוף 200 נוטיפיקיישנס, רוב הסיכויים שמדובר בשיחה שהתפחתה בשרשור בקבוצת פייסבוק. מי שעושה את הטעות לכתוב תגובה תמימה לפוסט קבוצתי, סופה שתוצף בשיחה בלתי נגמרת ולרוב בלתי קשורה של מגיבות סדרתיות. תמיד מתחשק לי לצרוח - תנוחו!

חברות בלוגריות - אם קרה הנס ובלוגרית התחברה לבלוגרית ביחסי חברות אמיתיים, אזי העולם הווירטואלי צריך להכנס לכוננות בכל פעם שהחברות נפגשות. חשבונות האינסטגראם והפייסבוק יקרסו מרוב העלאת תמונות משותפות ותיוגים הדדיים. הן תמיד יישבו בבתי הקפה שאפשר לעשות מהם צ'ק אין טרנדי, יזמינו מהתפריט את המאכלים והמשקאות הכי פוטוגניים ותמיד ייראו רעננות וחמודות בתמונות. החיים שלנו מושלמים ונטולי דאגות! מה, שלכן לא?

העתקות - למרות שיש רק מספר מצומצם של דרכים לצלם שפתון, כולנו חושבות שהמצאנו את הגלגל בצורת הצילום שלנו. למרות שאין הרבה דרכים לתאר BB קרם, תהייה מי שתחשוב שהתיאור של חברתה שהזכירה גם את ריח המלפפונים הוא העתקה בוטה של אותה נקודה שהיא העלתה בפוסט שלה שהתפרסם קודם. כמה סטטוסים זועמים, מחיקות וחסימות הדדיות וכעס משותף אח"כ, ומבינים עד כמה זה מטופש.

אגו - הבלוג שלי הכי מקיף. הבלוג שלי הכי יצירתי. הבלוג שלי הכי פופולרי. הבלוג שלי מתעדכן בתדירות הכי גבוהה. הבלוג שלי עובד בשת"פ עם הכי הרבה יחצנים. לכל אחת יש את נקודת הגאווה שלה בבלוג, הסיבה שבזכותה היא חושבת שהבלוג שלה בולט על פני האחרים. לפעמים האגו מנופח מעבר לכל פרופורציות, ולפעמים לבעלת האגו באמת יש סיבה להתגאות במעשה ידיה, אבל אגו תמיד יהיה שם ובד"כ הרבה ממנו.

בקיאות בענייני סלבריטיז - בלוגריות שמכבדות את עצמן, ידועות מה קורה שם בחוץ. אדל נצפתה עם ציפורניים חדשות? ליידי גאגא שוב יצאה מהבית לבושה בנייר טואלט? דאצ'ס מידלטון הסתפרה? מייד יעלה על זה אייטם בפייסבוק בשילוב כותרת ספק צינית ספק מזלזלת ובלוגריות אחרות שבקיאות בתחום יצטרפו לדיון - הולם או לא? שיק או שוק? אלה שאלות גורליות!

מבצעים - בלוגרית שלא יודעת איזה מבצעים יש בכל אחת מהרשתות בכל רגע נתון, לא באמת יכולה לקרוא לעצמה בלוגרית. אם מעירים אותך מהשינה ואת לא יודעת לדקלם את אחוזי ההנחה למשביר, בצירוף הנחות לחברי מועדון בלבד - אפשר לשלול ממך לאלתר את התואר בלוגרית. אם שאלו אותך מחירו של מוצר שסקרת בבלוג ולא ידעת לתת אותו אחרי קיזוזי המבצעים, אין באמת צורך שתעני בכלל. לא עדכנת את העוקבות במבצע מכירות שווה במיוחד ומוגבל בזמן? את הזעם תוכלי להרגיש עוד ימים רבים אחרי שהשפתון האחרון יחוסל מהמדפים. בלוגרית רצינית עושה שיעורי בית!

אינסטגראם - או בהקשר זה כל תוכנת פילטרים אחרת. בלוגריות מתמכרות לאינסטגראם מעבר לכל שימוש סביר. כל עלה חסה בסלט, כל זנב של מסקרה וכל חתול משועמם יצולמו, יפולטרו ויפורסמו. אם את לא באינסטגראם, קיומך משול לאסיר X שאף אחד לא יודע מי הוא, מה הוא ואיפה הוא.

פגיעות - השקה שלא הוזמנת אליה? דמעות העלבון צורבות בעיניים. הפצת יח"צ שלא נחתה על סף דלתך? לא מעריכים אותך מספיק. יוזמת בלוגריות שלא הוזמנת אליה? קנוניה אשר תוכננה כדי לנדות אותך ולפגוע בך. בלוגריות הן עם שנפגע תמיד, מכל דבר, כל הזמן. נתת לבלוגרית סיבה לנטור לך טינה - יצרת לך אוייבת לכל החיים.

יש לי מספיק צלליות/שפתונים/סמקים - שקר מוחלט אשר בו משתמשת כל בלוגרית כדי לתרץ אי קנייה של מוצר מסויים. הסיבות יכולות להיות רבות, בין אם זה עוצר קניות זמני שהבלוגרית הטילה על עצמה, ובין אם זה הליכים של פשיטת רגל אליהם נקלעה הבלוגרית בעקבות בזבוז מופרז על מוצרי איפור וטיפוח. כולנו מנסות לתרץ לעצמנו למה את המוצר המושלם הזה אנחנו לא צריכות, והתירוץ הנפוץ והשקרי ביותר הוא "יש לנו מספיק". כי כשקנינו את ה-200 צלליות, לא היה לנו מספיק עם ה-200 שכבר היו לנו בבית? 

מתי זה יגיע לארץ - זעקת השבר של כל בלוגרית. קולקציה של רבלון שבלעדיה חיינו אינם חיים. מותג איפור שאין שום סיכוי שייכנס לשוק הישראלי ויגאל אותנו מיסורי המאמצים להשיגו מחו"ל. כל אלה הם קוץ בצידה של הבלוגרית שרוצה שהכל יהיה זמין כל הזמן ובכל מקום. למה זה לא בארץ, למה זה יקר, למה האריזה מסורבלת, למה אין בעוד צבעים, למה אי אפשר באטום יותר, כל אלה הם שאלות שמטרידות את מנוחתן של הבלוגריות ואם מישהו לא ייתן עליהן את הדין הבלוגרית לא תשקט ולא תנוח.לוחמות צדק אנחנו, כולנו בשביל אחת ואחת בשביל כולן.

יקר פה/אין דוגמיות/דיילות מיותרות/לישראליות אין סטייל - תלונות שכולנו התלוננו פעם, פעמיים ואולי אפילו שלוש. בלוגרית שנחמד לה לחיות פה, קונה במחירים של הארץ ואפילו מחבבת את הדיילות בסופר פארם השכונתי היא חיה זרה וככל הנראה נכחדת בנוף הבלוגריות הישראליות. 

עבודה - משהו שבלוגריות לא מכירות. או שכל הבלוגריות מובטלות, או שכולן עובדות בעבודת החלומות שמאפשרת להן להסתובב בהשקות בבקרים ובלילות או לערוך פיקניקים פוטוגניים בפארקים קסומים בראשון לציון. בזמן שאתם צריכים לזייף שפעת עופות כדי לסחוט יום חופש מהבוס, הבלוגריות משייטות בין השקה להשקה עם ברכת הדרך של הבוס הסלחן בתבל.

לייקים - התמונה שהעלית לפייסבוק קיבלה רק 3 לייקים? הפוסט החדש לא מצליח לגרוף יותר מ-4 מלייקקות? התגובה החריפה שכתבת באחת מקבוצות הפייסבוק לא הצליחה לסחוף עדר של תומכות? ההערכה העצמית של הבלוגרית צונחת עם כל לייק שאתן חוסכות ממנה, אל תתקמצנו!

פרגון - מונח רלוונטי רק לבלוגריות קולגות. כתבו עלייך כתבה? אם לא קיבלת שצף של לייקים והודעות תמיכה מבלוגריות עוסקות בתחום, הרי שכולן קנאיות צרות עין שרוצות ברעתך. העלת הגרלה ולא הפיצו אותה בדפים של בלוגריות אחרות? את תדאגי להחזיר מנה אחת אפיים בפעם הבאה שהן יגרילו משהו, הפאקצות. מעולם לא פרגנת בשיתוף לינק לבלוג של אחרות, ואת עדיין מצפה שיפרגנו ויפיצו את הליקנים שלך? העלת את הפרגון העצמי לדרגת אומנות ורוב הסיכויים שמהר מאד תזכי להתעלמות קולקטיבית מכל הבלוגריות שנמאס להן לפרגן באופן חד צדדי בלבד.

חסימות/מחיקות - צעד המחאה האולטימטיבי בעולמן החברתי הווירטואלי של בלוגריות. עצבנת? העלבת? התעלמת? התנהגת בגסות רוח כללית? נמחקת מרשימת החברים, ובמקרים קיצוניים גם נחסמת. בלוגריות מרגישות רכושניות מאד לסביבה הווירטואלית שלהן וכל גורם שעושה להן קצת לא נעים בו מוסר לאלתר. בעוד ששאר העולם לא מכיר בכלל את אופציית החסימה בפייסבוק, אצל בלוגריות היא עובדת שעות נוספות ולכל אחת יש את רשימת ה"חסומות" עליה היא מפקחת בעין נץ.

עלוקות - הסיוט של כל בלוגרית וותיקה. עוקבת של הבלוג שפונה אל הבלוגרית "בתמימות" וסוחטת ממנה מידע רב על ניהול בלוג ובעיקר יח"צ. כעבור זמן קצר, העוקבת הופכת להיות בלוגרית בעצמה וכל המידע שנסחט ממך בא לידי ביטוי בבלוג החדש והתמים. מיותר לציין שהעוקבת מהר מאד נוטשת את היחסים עם הבלוגרית הוותיקה שמעתה והלאה תנהג כלפיה בקרירות רבה, ובמקום זאת היא מתחברת עם חבורת בלוגריות שישתפו איתה בלי בעיות מידע על השקות והפצות יח"צ. מה שמוביל אותי לנקודה הבאה.

בלוגריות חדשות - בלוגריות חדשות בבלוגיה ייבחנו בחשדנות רבה על ידי וותיקות התחום. בלוגרית שמהר מאד הופכת ללוח מודעות של אירועי והפצות יח"צ, זוכות להתעלמות ויחס מזלזל. בלוגריות שמייצרות תוכן איכותי ומוכיחות תשוקה לתחום, זוכות לפרגונים וקידומים מבלוגריות עם פז"מ שרוצות להוכיח שאצלן יקודם אך ורק תוכן איכותי.

סגירת חשבונות - בעיקר באמצעות סטטוסים רומזניים ונשכניים בפייסבוק. בלוגרית שפגעה בבלוגרית אחרת יכולה להיות בטוחה שיומה בוא יבוא ובקרוב, בצורת סטטוס המכיל רמזים דקים כפילים בחנות חרסינה. בלוגריות כמעט ולעולם לא ישברו את הכלים, אלא יסתפקו בהשחזת הביקורת שלהן בסטטוס קצר וקולע וסירוב מוחלט להתייחס לפרטי המקרה בתגובות לסטטוס. פרסמת, נסעת!

ובנקודה הזו אני סוגרת את הפוסט, כי את הרשימה אפשר להמשיך עד קץ הדורות!
אל תקחו דברים יותר מידי ברצינות, תשתו כוס יין לחיים ופורים שמח!

20 comments:

 1. מה שנכון נכון ;)

  השבמחק
 2. חחח כל כך עצוב אבל נכון...
  כל הכבוד על הפוסט המבריק, מנת פירגון מכובדת נשלחה אליך בדואר :)

  השבמחק
 3. חחחחח פוסט שנון במיוחד! אני על הרצפה D:

  השבמחק
 4. פוסט משעשע ביותר, לשמחתי עדיין לא "זכיתי" להתקל בחלק מהדברים שציינת.. הומור זה טוב:)

  השבמחק
 5. מאחלת לך שגם לא תיתקלי ;-)

  השבמחק
 6. המטרה הייתה להפיל אותך לרצפה :-D

  השבמחק
 7. הו איזה כיף לי, אני אוהבת פרגונים שנשלחים בדואר! :-)

  השבמחק
 8. את כבר מכירה אותי ואת הפה הגדול שלי :-D

  השבמחק
 9. LOL!!
  צחקתי כמעט בכל שורה... באת לי ממש בטוב אחרי חודש מבאס...

  השבמחק
 10. מעולה! שמחה לשמוע שיכולתי לסייע לשיפור המצב רוח :-)

  השבמחק
 11. קראתי כבר מזמן אבל לא הצלחתי לענות ואני כבר לא זוכרת מה רציתי לכתוב לך, אבל זה מצחיק:)

  השבמחק
 12. LOL תודה!
  כשתיזכרי את מוזמנת לחזור ולספר לי ;-)

  השבמחק