‪Google+‬‏ ‪Google+‬‏
כמה מילים על הנושאים החשובים באמת.
לפניות, שאלות, בקשות וסתם להגיד שלום - אשמח אם תיצרו איתי קשר בכתובת israelmakeupblog@gmail.com

5.3.2018

איך בונים שגרת טיפוח?

מאז שפתחתי את קבוצת הסקין קייר (עדיין לא הצטרפתן? למה אתן מחכות >> הכנסו כאן), שאלה שחוזרת על עצמה שוב ושוב בפוסטים שעולים בקבוצה היא - "אני רוצה לשנות את כל שגרת הטיפוח שלי, מאיפה מתחילים?". 
מבין כל השאלות שאפשר לשאול, אני חושבת שזו השאלה המורכבת ביותר שהכי קשה לענות עליה. בתוך שגרת טיפוח מקופלים כל כך הרבה אלמנטים וגורמים שמרכיבים את השגרה, וקשה להמליץ על שגרה אחת כוללת, ככה סתם אונליין. 
הרכבת שגרת טיפוח אפקטיבית ונכונה דורשת מכל אחת לבצע עבודת תחקיר יסודית עם עצמה, אבל לפעמים מאד קשה לדעת איפה להתחיל בין כל שפע המוצרים והסקירות שמחכות על כנפי האינטרנט. 
כדי לנסות להקל על המלאכה, לפניכן מדריך מתומצת לכל האלמנטים והמידע החיוני לכן לברר וללמוד על עצמכן ועל מוצרים, כשאתן באות לבצע מהפיכה בשגרת הטיפוח שלכן.


גיל
הפרט הבסיסי ביותר שממנו מתחילים. בנות כמה אתן? לכל גיל יש את הדרישות השונות שלו ושגרה שמתאימה לבנות 20 לא תתאים לבנות 40. אפשר לחלק את זה לעשורים מרכזיים. 
+ 12-20 אם אתן נערות, אתן כנראה נאבקות עם פצעונים. תתרכזו במציאת שגרת טיפוח הוליסטית שתהיה עדינה עם העור שלכן ולא תיצור נזקים לטווח הארוך. בגיל הזה פצעונים הם בדרך כלל תוצר של חוסר איזון הורמונלי שעובר עם הזמן, או שאפשר לעזור לו לעבור באמצעות התייעצות עם רופא. מוצרי טיפוח לא יעזרו לכן למנוע אקנה, הם כן יוכלו לעזור לכן לשמור על איזון של העור ולפצעונים להחלים מהר יותר. התרחקו ממוצרים מייבשים ונקודתיים, זה כמו לשים פלסטר על בעיה הרבה יותר עמוקה. זה גם הזמן המתאים ביותר להתחיל לחנך את עצמכן להגנה מהשמש ולהתחיל להתרגל להשתמש במוצרים מתאימים עם SPF גבוה.
+ 20-30 שניה אחרי שסיימנו להיות נערות השעון מתחיל לתקתק אחורה ונוצר תהליך הפוך של בלאי. כבר בגיל צעיר העור אוסף נזקים על גבי נזקים שנאגרים בו ויבואו לידי ביטוי בשלב מאוחר יותר של החיים (פיגמנטציה וכו'). כמו כן, אחרי שההורמונים מתאזנים, מגלים מה "סוג העור" האמיתי שלנו - שמן, מעורב, רגיל או יבש וניתן לבחור מוצרים בהתאם. זה זמן טוב להתחיל להשתמש בחומצות במינונים נמוכים בין גילאי 20 ל-25 ולהתחיל להגביר את המינון בין 25 ל-30. אם לא הקפדתן על הגנה מהשמש בשנות הנעורים, עכשיו זה הזמן לעשות זאת, ויפה שעה אחת קודם.
+ 30-40 הגיל שבו אפשר להתחיל להכנס במלוא הכוח לעולם החומצות, וכל המרבה הרי זה משובח. זה הגיל שבו מתחילה המלחמה האמיתית בסימני ההזדקנות וצריך להעלות הילוך עם מוצרים מתאימים. בשלב הזה אתן חייבות שתהיה לכן בשגרה לפחות מוצר חומצה עוצמתי אחד (גליקולית, לקטית, רטינול) + ויטמין סי. 
+ 40-120 עד גיל 40 אתן אמורות להכיר כבר מקרוב חומצות ורטינול ולהיות מורגלות בהגנה מהשמש. החל מהשלב הזה והלאה זה בעיקר להמשיך עם שגרה של חומצות שונות ביחד עם ויטמין סי. בין גילאים 50-60 מחכה לנו גיל המעבר שבמהלכו העור גם כן עשוי פתאום להשתגע כתוצאה מחוסר יציבות הורמונלית, כך שכדאי להיות ערוכות לכך. אחרי גיל המעבר העור מפסיק לחלוטין להתחדש ונדרש סיוע של טיפולים קוסמטים משלימים כמו הזרקות ומילויים. ככל שמתבגרים העור בדרך כלל נהיה יבש יותר ועיקר תשומת הלב עוברת למוצרים מזינים ועשירים על פני כאלה עם חומרים פעילים.

סוג העור
למרות שסוג העור הוא פרמטר חשוב, זה לא פרמטר מדוייק. כולנו, בשלב כזה או אחר של החיים, יכולות להיות בעלות מגוון סוגי עור שונים. להתחיל עם עור שמן בגיל הנעורים, ואז להתייצב על עור רגיל, שפתאום הופך למיובש, שפתאום חוזר להיום שמן וחוזר חלילה. לכן חשוב לאבחן את סוג העור נכון לזמן הנוכחי, ולא להתספק בסוג העור הכללי שאתן חושבות שתמיד יש לכן. יכול להיות שסוג העור שלכן שמן, אבל הוא גם מיובש? יכול להיות שסוג העור שלכן יבש, אבל אולי יש לכן איזור T שמן? 
יש כמה דרכים לדעת מה סוג העור שלכן. 
+ עור שמן - סוג העור הקל ביותר להבחנה. עור שמן הוא בדרך כלל עור עם נטיה להבריק, כזה שמפריש שומן לאורך היום ובדרך כלל תהיה לו נטיה לנקבוביות חסומות שהופכות לנקודות שחורות ולפצעונים. באזורים שומניים הנקבוביות בדרך כלל גדולות. מומלץ לשלב טונרים המכילים חומצות (במקום קרמים) ולא להגזים עם מוצרים מייבשים או מקטגוריית "ללא שומן" (כדי לא ליצור עור מיובש, ע"ע).
+ עור רגיל - החלום, המטרה הנכספת. עור רגיל, שום דבר לא באקסטרים, לא שמן מידי ולא יבש מידי. 
+ עור יבש - לא מפיק שומניות, מרגיש "מתוח", נקבוביות קטנות, לפעמים מופיעים קילופים, לא סופג מוצרים כמו שצריך. מומלץ להתרחק ממוצרי ניקוי סבוניים מקציפים, לאמץ מוצרי חומצה בקרם ולא בטונר, ושמנים במקום סרומים על בסיס מים.
+ עור מיובש *שימו לב, זה לא סוג עור, זה תופעה שיכולה להופיעה אצל כל סוגי העור ואלה התסמינים שלה* - מחסור במים בעור, העור מרגיש מתוח, התפרצויות של עודף שומן, שותה בצמא כל מוצר טיפוח שמורחים עליו, הפנים נראות אפורות, המייקאפ נשאב ונותרים ממנו כתמים מכוערים על העור. לעור מיובש יש הרבה גורמים - עישון, שתיית אלכוהול, מזג אויר קר ויבש או לחילופין שהות ממושכת מידי בשמש, מחסור בנוזלים בגוף, הורמונים, סטרס, צריכה מוגזמת של קפאין ועוד. מומלץ לעבור למוצרים שמיועדים לעור יבש, להתרחק ממוצרי ניקוי מקציפים ומסרומים המכילים סיליקונים ושמן מינרלי.
+ בנוסף, ייתכן ויש לכן תופעות שונות על העור שלא קשורות לסוג העור כמו סבוריאה ומלזמה. סבוריאה זו תופעה שבדרך כלל מופיעה אצל נשים אחרי גיל 30 ויוצרת אדמומיות מופרזת על הפנים. מלזמה הם כתמי פיגמנטציה שנוצרים מנטיה גנטית ומתפרצים בעקבות הורמונים (בעיקר בהריון / אחרי הריון / כתוצאה מנטילת גלולות). שתי התופעות הנ"ל הן תופעות כרוניות שלא ניתן לרפא אותן, אלא רק להפחית את התסמינים שלהן על העור.

תקציב
מה התקציב שלכן לרכישת  מוצרי טיפוח חדשים? טווח המחירים מאד רחב ויכול לנוע בין 30 ל-300 ש"ח ואף מעבר. חשוב להגדיר מראש כמה אתן מוכנות להשקיע במוצרי טיפוח, במיוחד אם לוקחים בחשבון שאלה מוצרים שצריך לחדש כל 6-9 חודשים.

להתחיל בקטן
גם אם שגרת הטיפוח שלכן מורכבת כרגע מסבון כלים, שמן קוקוס והרבה תפילות - אני ממליצה לכן להתחיל בקטן עם מוצר אחד, ולא לעשות מהפיכה שלימה ולהשתמש ב-10 מוצרים חדשים במקביל. לאורך השנים ליוויתי מאות(!!) קוראות בתהליך של שינוי שגרת הטיפוח שלהן ומי שהתחילה עם שינויים בודדים הצליחה יותר מאלה שזרקו את כל מה שהיה להן לפח והעמיסו עגלות של מוצרים חדשים ולא ידועים. אתן צריכות לבחור את הקטגוריה הספציפית שזקוק אצלכן לשינוי - שילוב חומצות, שיפור רוטינת הניקוי, הגנה מהשמש או מוצרי הזנה.

אל תתייחסו לרכיבים
נשמע כמו עצה מוזרה כשזה בא ממני, נכון? כוהנת רשימות המרכיבים והבחינה המדוקדקת שלהן.
אז זהו, שצריך לדעת להשתמש גם בכלי הזה בצורה מדודה ונבונה. כשבאים לשנות את שגרת הטיפוח מהקצה לקצה, זה טעות להתחיל עם צלילה למים העמוקים של מאות רכיבים שונים. זה מתכון בטוח להתייאש מהר מאד ולהרגיש מוצפות במידע שאין לכן דרך לברור בו את המוץ מהתבן. את הדרך שלי בתחום התחלתי עם החומצה הגליקולית - רכיב אחד שלמדתי אותו על בוריו ומשם המשכתי לאט לאט אל רכיבים נוספים ומוצרים חדשים, זה ממש לא היה תהליך שקרה מהיום למחר. 
כאן רלוונטי, יותר מתמיד, הצורך לבחור את מקורות המידע שלכן. הרשת מלאה, מפוצצת, עולה על גדותיה עם אתרים שבהם אפשר למצוא מידע על סקין קייר, רכיבים, המלצות לשגרות טיפוח ועוד ועוד. אבל כמו שציינתי, הדרך מכאן ועד להרגיש לחלוטין אבודה - קצרה מאד. אני ממליצה לכן לבחור 1-2 מקורות עיקריים שמהם אתן שואבות את המידע בתחום. מהבחינה הזאת זה ניסוי וטעיה בהתחלה, עד שמוצאים את המקור המהימן, שגם נותן מידע וגם המלצות למוצרים שעושים לכן טוב. ואם כבר הגעתן כבר אלי לבלוג, תוכלו להשאר גם הלאה...... 

צריכה מול רוצה
למרות שהפוסט לא הולך להיות פוסט המלצות למוצרים ספציפים, אלא יותר מדריך כללי כיצד לגשת למלאכת הביצוע של יצירת שגרת טיפוח, אני כן רוצה לכוון אתכן להמנע מרכישות מיותרות ולהתמקד במה שאתן צריכות.
+ אם אתן לא משתמשות בכלל בהגנה מהשמש, זו נקודת ההתחלה שלכן. למצוא מוצר הגנה מהשמש לשימוש על הפנים שיהיה נוח ונעים לכן זו לא משימה פשוטה, והייתי ממליצה לכן להתרכז בה ראשונה.
+ אם אתן רוצות לשפר את אחידות מרקם העור, אתן צריכות להתחיל להשתמש במוצר חומצה מסוג AHA כלשהו (חומצה גליקולית היא הפופולרית ביותר, אבל יש מוצרים רבים שמכילים חומצות מסוגים שונים).
+ אם אנטי-אייג'ינג זה הדאגה המרכזית שלכן ואתן בטווח הגילאים של 30 עד 40+, כדאי שתתחילו להשתמש במוצרי רטינול. 
+ אם פיגמנטציה היא הצרה שלכן, אתן חייבות להתחיל לשלב מוצרים המכילים ויטמין סי, ביחד עם חומצה גליקולית.
+ אם אתן רוצות להעלים פצעונים, תתחילו לאמץ את שגרת הניקוי הכפול ושימוש במוצרים המכילים חומצה סיליצילית.
כאמור - אלה נקודות להתחיל מהן. כמו שציינתי, לעשות מהפיכה מא' עד ת' בשגרת הטיפוח זה תהליך שנדון לכשלון, ולכן אני ממליצה להתחיל מהנקודה הכי "כואבת" ולפתור אותה, ומשם להמשיך הלאה.

להתאזר בסבלנות
אני מסיימת עם הטיפ שהוא אולי החשוב ביותר בכל הרשימה הנ"ל. אם באים לעשות שינויים דרסטיים בשגרת הטיפוח ומצפים לתוצאות ניכרות לעין בן לילה - עדיף לא להתחיל בכלל. אם אתן רוצות לבנות שגרת טיפוח, אז אתן צריכות להבין שזו באמת שגרה לכל דבר ועניין, וכמו בכל שגרה מדובר בשרשרת של תהליכים שבסופו של דבר מביאים לתוצאה הרצויה. אין מוצר קסם ואין שיקוי פלא, וגם לא מדובר באנטיביוטיקה שלוקחים ל-10 ימים והופס הכל נעלם. השגרה שלכן תלווה אתכן לאורך שנים ארוכות (עם שינויים נדרשים) והתוצאות יגיעו עם הזמן וההתמדה.

ואם הגעתן עד לכאן ואתן רוצות לקרוא הלאה על המוצרים והרכיבים שמעניינים אתכן ואיתם אתן רוצות להתחיל, אתן מוזמנות אל הקבוצה בפייסבוק ואל רשימה ארוכה של פוסטים מפורטים ומלאים במידע שפורסמו כאן בעבר:
להצטרפות לקבוצה הפייסבוק SkincareGoals# >> הכנסו לכאן.
למדריך מפורט על חומצה גליקולית וכיצד משתמשים בה >> הכנסו לכאן.
לפוסט שאלות ותשובות על חומצה גליקולית וחומצות אחרות >> הכנסו לכאן.
המדריך המלא לניקוי הכפול >> הכנסו לכאן.
מה קרה לי כשהפסקתי להשתמש בחומצה גליקולית >> הכנסו לכאן.
המדריך המלא לשגרת טיפוח בריאה ונכונה >> הכנסו לכאן.
כמה כסף צריך להשקיע במוצרי טיפוח? >> הכנסו לכאן.
המדריך המלא לטיפול בפצעונים >> הכנסו לכאן.
מסיכות פנים מומלצות >> הכנסו לכאן.
הצעה לשגרת טיפוח ערב לחורף >> הכנסו לכאן.
הצעה לשגרת טיפוח בוקר לחורף >> הכנסו לכאן.
הצעה לשגרת טיפוח ערב לקיץ >> הכנסו לכאן.
הצעה לשגרת טיפוח בוקר לקיץ >> הכנסו לכאן.
מדריך למוצרי הגנה מהשמש ומוצרים מומלצים >> הכנסו לכאן.
מוצרי טיפוח שכדאי להמנע מהם >> הכנסו לכאן.
מדריך קניות + מוצרים מומלצים מהאתר אייהרב >> הכנסו לכאן.
מדריך קניות + מוצרים מומלצים מהאתר קאלט ביוטי >> הכנסו לכאן.


16 תגובות:

 1. הי, אני לא מעוניינת להשתמש בתכשירי הגנה מהשמש , מכיוון שמאמינה שהחומרים שם לא בריאים לעור ואף מזיקים , מעניין אותי דעתך בנושא... איך לדעתך אפשר בכל זאת להרכיב שגרת טיפוח טובה לעור? (בת 28 עור מיובש תקציב דל..)

  השבמחק
  תשובות
  1. אני ממש לא מאמינה בגישה הזו, נזקי השמש הם מוכחים וחד משמעיים (סרטן מלנומה, הזדקנות מואצת וכו'), לעומת הנושא של רכיבי הגנה מהשמש שהמחקרים לגביהם הם לא חד משמעיים כלל.
   בכל מקרה, אם את לא מגנה על העור מהשמש את לא יכולה בשום אופן להשתמש במוצרים המכילים חומצה גליקולית או רטינול.

   מחק
 2. פוסט נהדררררררר!!
  ותודה מאד שאספת את כל הקישורים של המאמרים שלך במקום אחד.
  והרסת אותי מצחוק עם שגרת הטיפוח שמורכבת כרגע מסבון כלים, שמן קוקוס והרבה תפילות......... :-)

  השבמחק
  תשובות
  1. אני מרגישה שהרבה פוסטים הולכים לאיבוד וחבל כי יש בהם המון מידע שימושי!
   שמחה שאהבת את הפוסט 😉

   מחק
 3. פוסט מעולה! כרגיל! 😀
  בתור מישהי שנושקת לכל 40 המילה בלאי קצת מבאסת אותי 😅
  משתמשת ברטינול (אדפרין) פעמיים בשבוע(בחורף בלבד) ובמסכת החומצות האדומה של דה אורדנרי. מקפידה על קרם הגנה כל השנה. על אילו מוצרים עם ויטמין סי את ממליצה מלבד הסרום של mad hippie?

  השבמחק
  תשובות
  1. אני יודעת, מבאס להודות בזה, אבל זו הביולוגיה... בכל מקרה השגרה שלך נשמעת טובה, המשיכי כך!
   אני התחלתי להשתמש בויטמין סי הזה במקום מאד היפי ומאד מחבבת אותו >> https://iherb.co/3aioTbmP

   מחק
  2. היי הקישור לא עובד

   מחק
  3. אצלי זה נפתח... את צריכה להעתיק את הכתובת לשורת החיפוש, אי אפשר לצרף פה קישור לחיץ

   מחק
 4. הייתי מחליפה את המושג הסקסיסטי והלא נעים "גיל הבלות" בחלופה "גיל המעבר".

  השבמחק
 5. היי, פוסט מעולה! תודה!
  יש לי עור מעורב. זה הגיוני שלדוגמא בלילה את השמן ורדים של פיקסי אני אשים רק על האזורים היבשים? או שעדיף לוותר בכלל? (בת 26- שגרת טיפוח בלילה של ניקוי איפור, טונר, חומצה הידרוקסית, שמן ורדים וקרם לחות).
  תודה רבה!

  השבמחק
 6. מאיפה את לומדת את המשמעות של כל הרכיבים זה ממש מעניין אותי גם?

  השבמחק
  תשובות
  1. גוגל! אבל אני לא מסתפקת רק במקור אחד אלא בודקת כמה וכמה מקורות ומצליבה נתונים

   מחק
 7. יש לי עור מעורב (בת 24)
  כרגע הוא מאוד מאוד יבש- ברמה כזו שאני שמה מייקאפ וברגע זה נראה קילופים על העור...
  על איזה קרם לחות היית ממליצה למצב עור כזה?

  השבמחק
  תשובות
  1. אני במקומך הייתי משקיעה בשמן טוב!

   מחק