‪Google+‬‏ ‪Google+‬‏
כמה מילים על הנושאים החשובים באמת.
לפניות, שאלות, בקשות וסתם להגיד שלום - אשמח אם תיצרו איתי קשר בכתובת israelmakeupblog@gmail.com

11.1.2018

הצילו, פצעון! איך מתמודדים ואיך מרפאים - המדריך המלא

ברוכות הבאות ליום החמישי והאחרון של Skincare Week!
תודה שליוויתן אותי לאורך השבוע הזה, קראתן, הגבתן, שאלתן, השתתפתן, הצטרפתן לקבוצה החדשה (עדיין לא?? עשו זאת >> כאן עכשיו) והפכתן את השבוע הזה לקרנבל אחד גדול וכייפי. 
מי שפספסה את הפרקים הקודמים בסדרה, אז במהלך השבוע עסקנו בכל יום בפאן אחר של שגרת הטיפוח. 

היום נדבר על מקרי החירום, כשאנחנו קמות בבוקר עם מצב SOS על הפנים ויצא לנו פצעון, איך מטפלים בו ומשמידים אותו בצורה יעילה? ומה עושים אם מדובר בהתקפה של פצעונים? איך מזהים מצבים של אקנה? איזה טיפול נדרש? 
קודם כל, חשוב לי לציין שאני לא רופאה או קוסמטיקאית ואני לא יכולה לתת ייעוץ רפואי, וכל המידע שאני אתן לכן בפוסט מתבסס על הניסיון האישי שלי והמחקר הפרטי שעשיתי כדי לסייע לעצמי להתגבר על הבעיות הללו. אם אתן כבר עכשיו נמצאות בטיפול תרופתי המלווה על ידי רופא עור מומחה, כל שאלה אתן צריכות להפנות אל הרופא כדי שלא לפגוע בתוצאות הטיפול.


אז מה קורה כשיוצא לנו פצעון? קודם כל, אני מאמינה שהדבר הכי חשוב זה לזהות את מקור הבעיה, ומדוע זה קורה. פצעונים יכולים לצאת מהמון סיבות ובגילאים שונים, וזה ממש לא משהו ששמור, לצערנו, רק לגיל הנעורים. נשים במיוחד חוות את התופעה הזאת יותר מגברים, לאור המעגל ההורמונלי שאנחנו עוברות כל חודש. 

אז הנה סקירה של הסיבות העיקריות לפצעונים:
הורמונים:
+ גיל הנעורים - השלב המוקדם ביותר שרובנו נתקלנו בתופעה. החל מגיל 12 בערך הגוף עובר שינויים הורמונלים והעור מגיב בכעס. זה יכול להופיע בצורה עדינה של כמה פצעונים פה ושם, וזה יכול להיות גם אקנה חריפה שדורשת טיפול אצל רופא. 
+ מעגל החיים - איזה כיף להיות אישה, כי גם אחרי שעברנו את גיל הנעורים וגם אם ההורמונים שלנו הסתדרו, רובנו נאלצות להתמודד עדיין עם פצעונים לפחות פעם בחודש או בסמוך לאירועים הורמונלים משמעותיים שעוברים על הגוף כמו הריון ולידה וגיל הבלות (מונח מתועב). 

תזונה:
+ תזונה עמוסה בפרוטאין - לא ראיתן את זה בא, נכון? לאכול הרבה פרוטאין זה אחלה, כל עוד מדובר במזון אמיתי. שימוש אינטנסיבי באבקות פרוטאין, לעומת זאת, יכול ליצור התפרצויות אקנה איומות. אם אתן צורכות אבקות פרוטאין על בסיס קבוע וסובלות מפצעונים - ייתכן שיש קשר בין השניים.
+ תזונה עמוסה בסוכרים - סביב הנושא הזה יש אינסוף מחקרים, כאלה שתומכים וכאלה ששוללים. מהניסיון שלי, סוכר הוא אכן גורם לפצעונים, אבל זה מאד תלוי ברף האישי של כל אחת. יש כאלה שקצת סוכר כבר יעשה להן בלאגן, וכאלה שיכולות לצרוך הררים של סוכר לפני שיגיעו לרף שבו העור פותח בשביתה. אצלי זה נמצא בנקודת אמצע, אם התזונה שלי לא מאוזנת דיה ואני אוכלת יותר מידי מתוקים באופן רצוף, אני בהחלט אסבול מהשלכות.
+ שוקולד - עוד נושא מאד שנוי במחלוקת. שוב, יש כאלה שמאמינים שכן ויש כאלה שמאמינים שלא, אני פשוט חושבת שזה הכל תלוי ביכולות הפירוק של כל אחד. אצלי, באופן חד משמעי, שוקולד גורם לפצעונים ולכן זה החטיף הכי פחות אהוב עליי כבר שנים. לעומת זאת, יש מלא אנשים שאני מכירה שזה לא מזיז להם. 
+ מזון מטוגן בשמן עמוק - בחנוכה האחרון ערכתי מחקר סופגניות מאד מקיף, לצרכי המדע כמובן, ובסוף החג הפרצוף שלי הרגיש שהוא קורס. פירוק השומן בעור שלי הוא גם ככה לא מדהים, אז הוספתי על זה גם תזונה שמבוססת על אוכל בטיגון עמוק, וזה כלל הנראה לא היה הרעיון הכי טוב. בדיוק כמו בסעיפים הקודמים שקשורים לתזונה - זה אישי לכל אחת, וכל אחת צריכה לחקור בעצמה את הרכיבים שהעור שלה לא סובל.
+ חלב ו/או תחליפי חלב מסוג סויה - שוב, נושא שמאד שנוי במחלוקת כיוון שכל אחת מגיבה לזה אחרת. הן חלב והן סויה יכולים להיות עמוסים בהורמונים שמחזירים אותנו לקטגוריה הקודמת של חוסר איזון הורמונלי שגורם לפצעונים. לכן תזונה שעמוסה באחד מהשניים עלולה לגרום לתופעה חוזרת של פצעונים. אישית, חלב לא עושה לי שום בעיה ומסויה אני גם ככה מתרחקת כמו מאש כיוון שאני אלרגית אליה.

סטרס:
גורם משמעותי לחוסר איזון בעור שיכול לגרום להרבה תופעות, ביניהן גם פצעונים. לא רבים מעריכים עד כמה צורת חיים שעמוסה במתחים ובסטרס או תקופות עמוסות במיוחד יכולים להשפיע על העור שלנו. כשאני בסטרס, זה מתבטא אצלי מיד במצב העור, ואני מניחה שגם אצל רבות אחרות שלא מודעות לכך שהשגרה הלחוצה עלולה להיות הגורם לצרות הקוסמטיות שלהן.

שגרת טיפוח קלוקלת:
+ מוצרים שלא מתאימים לסוג העור - אני קצת סולדת מהמינוח הזה של "סוג עור" כיוון שאני חושבת שלרבנו אין סוג עור אחד מוגדר, אלא לכולם יש סוגי עור מעורבים שגם משתנים לפי מזג האויר ומצב הרוח. מצד שני, כן אפשר להגדיר פחות או יותר סוגי עור שהם שמנים יותר מאחרים, או לחילופין, יבשים. הן אלה והן אלה, אם לא מטופלים כמו שצריך עם מוצרים מתאימים, יכולים לפתח נטיה לפצעונים. מוצרים עשירים מידי על עור שמן יחסמו אותו ויגרמו לפצעונים. לעומת זאת, גם ייבוש ייתר על המידה של העור יגרום לו להכנס לסטרס, לייצר יותר שומן ושוב - להחסם ויווצרו פצעונים. לעור יבש תהיה פחות נטיה לפצעונים, ואלה בדרך כלל ייצאו מגורמים אחרים שציינתי לעיל.
+ ניקוי לא יסודי מספיק - הניקוי הכפול שדיברנו עליו בתחילת השבוע נועד בדיוק כדי לפתור את הבעיה הזו. מוצרי איפור וטיפוח רבים מכילים רכיבים שנספגים בעור ונדבקים אליו, ואם לא מסירים אותם כמו שצריך אז העור נחסם, הלכלוך מצטבר ומנגנוני ההתחדשות והאיזון העצמי של העור נפגעים ומפסיקים לפעול כמו שצריך ולכן יוצאים פצעונים.
+ תגובה אלרגית למוצרי טיפוח - זה יכול להיות אצל בעלות עור שמן, יבש או מעורב, לפעמים נתקלים במוצר שפשוט לא עושה לנו טוב ובדרך כלל אם השגרה לא עמוסה מידי במוצרים שונים ומשונים אפשר לבודד באופן כמעט מיידי את המוצר שהתחלנו להשתמש בו ועשה לנו בלאגן על העור. לפעמים זה מוצר שהמון נשים אחרות מהללות, אבל העור שלנו משום מה לא הסתדר איתו וזה בסדר גמור וטבעי ולא צריך להכריח את העור לספוג מוצרים שלא עושים לו טוב, ולא משנה כמה המליצו עליו.
+ חוסר הגיינה - ניגוב הפנים במגבות שעושים בהן שימוש חוזר, לא להחליף מצעים במשך חצי שנה, שימוש בספוגיות ומברשות איפור שלא נשטפו מעולם, כל אלה יביאו בקטריות לעור ויכולים לגרום לאקנה חריפה במיוחד. מצעים מחליפים פעם בשבוע, את הפנים מייבשים עם מגבות נייר או טישו, את המגבות של הניקוי הכפול זורקים לכביסה אחרי שימוש אחד ובספוגיות ומברשות מייקאפ לא עושים שימוש חוזר בלי לנקות או לחטא אותן בין שימוש לשימוש.

איך יודעים לבודד את הסיבה שבגינה יוצאים הפצעונים? לצערנו, זה לא תהליך פשוט כל כך כי לפעמים מצב העור יכול להיות מושפע ממספר גורמים. למשל - יש לכן חוסר איזון הורמונלי שמוציא פצעונים, אבל אתן גם צורכות הרבה סוכר כי אתן שבוע לפני המחזור וכדי להסתיר את הזוועות על הפרצוף התאפרתן בבוקר עם מברשת מייקאפ שלא נשטפה בשנה האחרונה. כל אחד לחוד יכול להיות גורם, וכולם ביחד עלולים להביא להחמרת התופעה.
אני מצאתי שהדרך הכי יעילה לזהות את הגורם, היא להסתכל על הפצעון ולבחון את הנתונים שלו, ולפי זה אפשר לגלות הרבה דברים.
+ פצעונים באיזור הסנטר, הלסת והצוואר - פצעונים הורמונלים, נפוצים מאד אצל נשים. אלה בדרך כלל פצעונים שצצים בן לילה, יהיו בדרך כלל כואבים ודלקתיים יותר, ייראו רע ויהיו מציקים אבל גם נרפאים מהר יחסית. 
+ פצעונים על עצמות הלחיים, מעליהן או מתחתן - פצעונים שנובעים מסטרס או תגובה לתזונה לקויה. לא תמיד יתפתחו לפצעון של ממש, אלא יהיו מעין "באמפים" כאלה מתחת לעור וייקח להם הרבה זמן להתפתח לפצעון של ממש.
+ פצעונים באיזור המצח - פצעונים של גיל הנעורים, או תגובה אלרגית למוצרי עיצוב/טיפוח לשיער (כמו קרמים שמכילים הרבה סיליקונים). סטרסט ועייפות ייתר עלולים גם לגרום לפצעונים באיזור הזה.
+ פצעונים של ראשים לבנים קטנים לא דלקתיים, יכולים להופיע בכל מקום על הפנים - סימן שאחד ממוצרי הטיפוח עושה משהו לא טוב לעור וחוסם אותו.
+ פצעונים דלקתיים שיוצאים אחד אחרי השני באיזור ספציפי - מדובר באקנה ותגובת שרשרת של הדבקה. יש להתייעץ עם רופא.

הסיפור האישי שלי:
חשוב לי לקחת לרגע אתנחתא מכל המידע, כדי לספר את הסיפור האישי שלי ולהסביר מאיפה כל הידע שיש לי בנושא. 
אני הייתי מקרה קלאסי של אקנה בגיל הנעורים, עם התפרצויות באיזור המצח והסנטר בעיקר. הטיפול הראשון שקיבלתי היה משחת ויטמין A (רואקוטן/רטינול) במרשם רופא שעשתה לי בעיקר המון קילופים והיא אחת הסיבות העיקריות שאני סובלת היום מפיגמנטציה במצח, כיוון שלא ידעתי אז להקפיד על הגנה מהשמש בשילוב עם מוצר המכיל רטינול.
מצב העור שלי היה גורם מאמלל בחיי, עד שבצר לי בגיל 20 פניתי שוב לרופאה שרשמה לי גלולות במינון נמוך וזו היתה תרופת הפלא שניקתה לי את כל הפנים. לקחתי אותן פחות משנה, והעור שלי התנקה לחלוטין. כיוון שהאקנה שלי היתה תוצאה של חוסר איזון הורמונלי של גיל הנעורים שנגרר לגילאי העשרים, הגלולות פתרו לי את הבעיה הזו. 
מה שנשארתי איתו הייתה פיגמנטציה איומה, שהחליפה את הפצעונים כגורם לאומללות וגרמה לי הרבה ייאוש וחוסר בטחון עצמי. כתבתי על זה כמה פעמים בעבר, אבל שגרת הטיפוח שלי היום היא רובה ככולה תוצאה של הימים ההם כשחיפשתי נואשות אחרי מוצרים, בין אם זה טיפוח או איפור, שיעזרו לטשטש ולהסתיר.
למרות שהגורם העיקרי לאקנה עבר עם הטיפול ההורמונלי, עדיין נשארתי עם עור שיש לו נטייה לפצעונים מגורמים שונים. יש לי עור רגיש שמגיב לכל דבר - לסטרס, למזונות מסויימים, למוצרי טיפוח שלא עושים לי טוב. אלה בשום פנים ואופן לא התפרצויות האקנה שהיו לי בעבר, אלא פגמים יותר נקודתיים שלמדתי לאבחן לפי הטיפים שכתבתי לעיל, שלמדתי לבודד את הגורמים שלהם ולטפל בהם כמו שצריך.
כיום אני לא תחת שום טיפול תרופתי משום סוג שהוא, ומצב העור שלי הוא תוצאה ישירה של שגרת הטיפוח והמצב הנפשי שלי בכל זמן נתון.
במהלך שני העשורים של חיי שהתמודדתי עם פצעונים, למדתי הרבה שיעורים חשובים, שאותם אני מנסה לחלוק אתכן כאן.

איך מטפלים בפצעון?
יצא הפצעון, ויהיה הגורם אשר יהיה - זה אך טבעי שנרצה להפטר ממנו כמה שיותר מהר. יש כמה דרכי טיפול בפצעונים, וכמה פתרונות שאסור בשום פנים ואופן לאמץ:
+ גלולות - אם אתן חושבות שהפצעונים שלכן מקורם בחוסר איזון הורמונלי, ייתכן שטיפול באמצעות גלולות יפתור את הבעיה. יש הרבה בעיות עם נטילה קבועה של גלולות וכל אחת צריכה לעשות את החישובים שלה ולהתייעץ עם רופא. אני יודעת שזה עזר לי, אבל אני גם יודעת שגלולות עלולות ליצור גם מצב הפוך - של יצירת חוסר האיזון שמעודד את הפצעונים. 
+ אנטיביוטיקה - טיפול תרופתי נוסף הוא אנטיביוטיקה, במקרה שמדובר באקנה דלקתית. אני ממליצה ללכת אל רופא עור מומחה שאתן מרגישות שמבין את העור שלכן ולא סתם רושם לכן מרשמים. אנטיביוטיקה, בדומה לגלולות, היא תרופה שיש בצידה שלל של תופעות לוואי ולכן צריך להשתמש בה באחריות.
+ רואקוטן - מדובר בעצם בנגזרת של רטינואידים (ויטמין A/רטינול). הניסיון שלי עם משחת רואקוטן לא היה טוב, אבל זו עדיין אחת התרופות הנפוצות והיעילות לטיפול באקנה בינונית עד חמורה. שוב, להתייעץ עם רופא שיודע את העבודה ויסביר לכן על המינונים וההשלכות.
+ להקפיד על תזונה נכונה - אני האדם האחרון שיכול להטיף עם טיפים לתזונה בריאה, וכל מי שמכירה את הרגלי התזונה שלי או עוקבת אחרי הרפתקאות המזון שלי בסטוריז באינסטגרם יכולה להעיד על כך. מצד שני, אני בכל זאת מודעת לדברים שעושים טוב ולא טוב לעור שלי, ויודעת את מי ומה להאשים כשאני מגזימה וצורכת יותר מידי מהדברים שעושים לי רע.
+ לשפר את שגרת הטיפוח - דבר ראשון והכי חשוב, להתחיל להקפיד על ניקוי כפול עם מוצרים נכונים. נסו לבודד מוצרים שלא עושים לכן טוב, כאלה שחוסמים את הנקבוביות וגורמים לפגמים. צר לי להגיד זאת, אבל הרבה שמנים "פשוטים" שהקוראות שלי מזמינות מאייהרב, של דה אורדינרי וכו' הם שמנים שמופקים בצורה מאד זולה והזיקוק שלהם מותיר את המולקולות גדולות וכבדות וחוסמות את העור. כך שגם אם לכאורה שמנים כמו רוז היפ, מרולה, קוקוי, ארגן וכו' הם אולי טובים לעור בתיאוריה, רמת הייצור שלהם עלולה להיות גורם למצב העור. אני אומרת את זה שוב ושוב - בשגרת הלילה ובשגרת השמנים תנסו ללכת גבוה יותר על שמנים איכותיים ומזוקקים יותר.
+ לא לייבש - אני לא יודעת איך אני יכולה להדגיש את הנקודה הזאת יותר, אבל "ייבוש" של פצעון, שהוא הפתרון הנפוץ ביותר, הוא בעצם הדבר הגרוע ביותר שאפשר לעשות לעור ולפצעון. עור מיובש הוא עור פגום שמנגנוני ההחלמה שלו לא עובדים כמו שצריך, וכשיש לכן פצעון אתן רוצות שהעור יהיה במצב אופטימלי להבריא את עצמו. העור שלנו מורכב מרשת של תאים שמשתלבים אחד עם השני, אז גם אם ייבשתן את הפצעון עצמו, אתן מייבשות גם את התאים הבריאים שסביבו ויוצרות מעין מכתש של נזק נגרר. זה נשמע כמו דבר והיפוכו, בעיקר לבעלות העור השמן שבינינו, אבל דווקא שמנים יעזרו לפצעונים להחלים הרבה יותר מהר מאשר מוצרים מייבשים שונים ומשונים. ככל שתשמרו על העור מוזן ולח יותר, כך הוא יחלים מעצמו מהר יותר.
+ לא לפחד לגעת - זה בטח טיפ שיפתיע רבות מכן, אבל אני לא מפחדת להשמיד פצעונים. אם עושים את זה בצורה מבוקרת ומלווים את התהליך עם מוצרים מתאימים, אפשר להיפטר ככה מפצעונים יותר בקלות. ראשית, לא נוגעים ולוחצים על פצעונים שלא "מוכנים" לכך. אם הפצעון הוא רק אדום ואין ראש לבן נראה לעין, עזבו אותו במנוחה. רק כשהוא יגיע למצב דלקתי, אפשר להוציא את האיכסוש ולעבור לשלב של ההחלמה. להקפיד לנקות את הידיים לפני, למרוח מיד אחרי זה מוצר חומצה גליקולית, לקטית או סיליצילית (אפשר לשפשף בעדינות את העור עם פדיות החומצה הפופולרים כל כך לאחרונה) ואז להטביע עם שמן פנים איכותי. תעשו את זה בלילה, ובבוקר אני מבטיחה לכן שתקומו עם פצעון שאולי לא החלים לגמרי, אבל נראה הרבה פחות גרוע.

מוצרי חומצות שיסייעו בהחלמה של פצעונים:
+ THE ORDINARY Salicylic Acid 2% Solution - חומצה סיליצילית מעולה לטיפול בפצעונים שנוצרים כתוצאה מעור שמן (אם סוג העור שלכן לא כזה, אין לכן מה להתקרב). את החומצה הסיליצילית אפשר למרוח ישירות על הפצעון, אבל רק פעם אחת ויחידה. מה שלא תעשו, אל תאזינו להוראות השימוש ההזויות של המוצר שממליצות למרוח את החומצה פעמיים ביום - אתן פשוט תגרמו לעצמכן כוויה. דרך חלופית שאני מעדיפה, היא לערבב את החומצה עם מוצרים אחרים שמשתמשים בהם על בסיס קבוע, כמו לטפטף כמה טיפות לתוך מי הפנים. 

+ Earth Science, Active Age Defense, A/B Hydroxy Acid Night Rejuvenator - סרום מעולה שמכיל תרכובת של חומצה גליקולית, לקטית וסיליצילית ויעיל מאד בניקוי העור. הסרום הזה גם יעזור למנוע הופעה של פצעונים חדשים, גם יעודד החלמה של פצעונים קיימים וגם יטפל בפיגמנטציה שהם משאירים.

+ Pixi Beauty, Glow Peel Pads, Advanced Exfoliating Treatment - הפדיות המדוברות, מכילות בעיקר הרבה חומצה גליקולית. אם אתן משתמשות גם ככה בחומצה הגליקולית של רביבה, אין צורך גם בפדיות הללו. אבל אם לא, תוכלו להשתמש בפדיות כדי לשפשף בעדינות על פצעונים שניקזתן, כדי לעודד את חידוש העור והחלמתו.

תודה שהצטרפתן אליי לשבוע הסקין קייר! היה לי ממש כיף, ואני מקוה שגם לכן. מבטיחה ששבוע הסקין קייר יחזור שוב גם בשנה הבאה :)

לפוסטים נוספים שהתפרסמו השבוע:

22 תגובות:

 1. ת ב ו ר כ י !!! אני עוקבת ותיקה שלך ומתה על שבוע הסקין קייר (גם בקודם היה כייף!). שאלה לגבי הסרום של Earth, האם נועד למריחה על הפצעון עצמו או על כל הפנים למניעה?

  השבמחק
  תשובות
  1. איזה כיף לשמוע!
   מיועד לכל הפנים, יש בו הרבה תועלות חוץ מהנושא של הפצעונים :)

   מחק
 2. החומצה הסליצילית של The Ordinary חזרה למלאי באסוס, הרגע הזמנתי :) שבוע הסקין קייר היה מושלם כמו כל הפוסטים שלך , בת שבע את אלוהים!

  השבמחק
  תשובות
  1. וואי תודה על העדכון! אתמול עוד בדקתי וזה עדיין לא היה במלאי! תזמון מושלם :)

   מחק
 3. עקבתי אחרי כל הפוסטים השבוע ונהנתי מאוד.
  גם לי יש שאלה על הסרום הזה - באיזו תדירות את מורחת אותו?
  באיזה שלב של שגרת הטיפוח?

  השבמחק
  תשובות
  1. משתמשת בו על כל הפנים. כתבתי עליו בהרחבה כאן >> http://bit.ly/2wdnqGB

   מחק
 4. היי
  אני מאוד אוהבת לקרוא את הפוסטים שלך
  רק שהפעם משהו שכתבת לא נדמע לי הגיוני מההבנה הקלה שיש לי בכימיה (100 ב5 יח כימיה :-)
  "הרבה שמנים "פשוטים" שהקוראות שלי מזמינות מאייהרב, של דה אורדינרי וכו' הם שמנים שמופקים בצורה מאד זולה והזיקוק שלהם מותיר את המולקולות גדולות וכבדות וחוסמות את העור"
  לא צריך להותיר את המולקולות גדולות כי מלכתחילה המולקולות של שמן רוז היפ ומרולה הן קטנות. הקטנה או הגדלה של מולקולה משמעותה שינוי בהרכב הכימי שלה ולכן שינוי גם בחומר ותכונותיו.
  יכול להיות שכוונתך הייתה שתהליך ההפקה של השמנים זול ולכן הוא פחות איכותי אך לומר שזה מותיא מולקולה גדולה זה לא מדויק.

  השבמחק
  תשובות
  1. אני מודה שאני רחוקה מלהיות 100 בכימיה, אבל לפי המחקר שלי, ה-fat molecules בשמנים מסויימים גדולות מידי ולכן הם אינם נספגים בעור, אלא חוסמים אותו.
   בכל מקרה, השורה התחתונה היא שאני אכן ממליצה להשקיע בשמן איכותי בתרכובת גבוהה יותר, מאשר באחד פשוט.

   מחק
 5. אז את עדיין משתמשת בגלולות?כי זה די מפחיד אותי לרדת מהן גם עם שימוש בחומצה וזה

  השבמחק
  תשובות
  1. לא, כבר שנים לא. השתמשתי לתקופה קצרה בגיל 20, היום אני בת 31 :)

   מחק
 6. אוהבתתתתת מאד את כל הפוסטים שלך, במיוחד את הסדרות :-)
  ברורה לי ההשקעה המטורפת שאת עושה בפוסטים האלה, ורק אומרת שאשמח (כמו רבות אחרות) לעוד סדרות כאלה :-)
  תבורכי

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה רבה! שמחה לשמוע שאתן קוראת ונהנת ומבטיחה להמשיך להשקיע :)

   מחק
 7. היי, על איזה שמנים את כן ממליצה?

  השבמחק
  תשובות
  1. תלוי מה טווח המחירים שלך! סקרתי בבלוג כמה שמנים

   מחק
 8. ואוו אני כל כך מזדהה! גם אני קיבלתי מרופא ראקוטן (ואפילו בכדורים) שהחליק את הפנים לתקופה, ורק לתקופה. גם אצלי זה נפתר רק עם גלולות בסוף, וגם עכשיו העור נוטה לפצעונים...
  לדעתך אין מקום בכלל לחומרים נקודתיים לפצעונים(כאלה שלא מייבשים)? ואם כן אז איפה זה נכנס בשגרת ערב? כרגע אני מורחת אחרי הניקוי משחה של ניוטרוג'ינה, וכשזה נספג עוברת לסרום (earth science) ושמן רוז היפ, אשמח לעצות לשיפור:)

  השבמחק
  תשובות
  1. לא, אני לא ממליצה להשתמש בכלל בחומרים מייבשים, כי כמו שציינתי בפוסט זה גורם ליותר נזק מתועלת, ובמיוחד לטווח הארוך.
   אני חושבת שצריך 2 דברים - להשלים עם זה שהעור לא יהיה מושלם, ושנית להתמקד במוצרים שיעזרו לו להחלים מהר יותר. כי לדעתי הפצעון עצמו לא גרוע כמו הזמן ההחלמה המתארך שגורם לו להיות תקוע על הפרצוף תקופה ארוכה. שילוב של מוצרי חומצה ופילינג פיזיקלי עדין יאפשר להם להיעלם מהר יותר.

   מחק
 9. היי :) ממש כיף לקרוא אותך! את נעימה ומעניינת, מחכה לקרוא עוד (אחרי שנברתי בבלוג הכיפי שלך..).
  רציתי לשאול לגבי שימוש בפדים עם חומצה גליולית. אני משתמשת במשחת אדפרין שמכילה רטינואיד ועדיין יוצאים לי פצעונים עם ראשים לבנים. את ממליצה "לטפל" בראשים הלבנים ואז לשפשף עם פדים של חומצה גליקולית, האם ידוע לך אם מותר להשתמש בחומצה גליקולית ורטינואיד יחד? כמובן שהשימוש הוא באחריותי בלבד :)

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה וברוכה הבאה!
   את יכולה לנסות, זה תלוי מאד בסף הרגישות של העור שלך. ממליצה למרוח אחר כך שמן מרגיע (כזה שאת יודעת שלא חוסם לך נקבוביות כדי שלא יווצר מעגל של פצעונים).

   מחק
 10. היי :)
  רציתי להתייעץ איתך - התחלתי לאחרונה להשתמש בטונר חומצה גליקולית של פיקסי, והתחילו לי פצעונים לבנים סביב האף והלחיים.
  אני משתמשת בטונר פעם ב-3 ימים בערב, ובהתחלה לא הייתי שמה מעליו כלום ולאחרונה התחלתי לשים שמן רוז היפ/ארגן/המפ אחרי הטונר.
  יכול להיות שהפצעים התחילו בגלל שלא שמתי מעל הטונר שום קרם עם לחות/הזנה?
  הייתי רוצה להמשיך להשתמש בטונר אבל מפחדת שהוא זה שעושה לי את החצ'קונים..
  כמה זמן לדעתך כדאי לתת לו צ'אנס?

  השבמחק
  תשובות
  1. יכול להיות. אני לא מסתדרת בכלל עם מוצרי חומצה בנוזל, רק בקרם.

   מחק
 11. הי, שאלה...אם אני משתמשת בגליקולית של רביבה האם זה נכון להתשמש גם בסרום של earth שהמלצת כאן? תודה רבה על הכל!

  השבמחק
  תשובות
  1. אפשר אחד מעל השני, אבל זה קשוח וישרוף לך ואם העור שלך רגיש עלול ליצור גירוי. עדיף לסירוגין

   מחק